• 20.04.2021 22:14
Е трудова

На початку березня 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про перехід на електронні трудові книжки. Чинності закон набере уже в червні.

Джерело: Центр громадського моніторингу та контролю

Як оцифрувати трудовий досвід?

На сайті Пенсійного фонду будуть створювати персональну електронну картку, в якій і міститимуться дані про страховий стаж працівника. Їх вноситимуть у реєстр на основі даних паперової трудової або інших документів, які підтверджують стаж роботи.

Інформацію з паперової трудової на сайт може внести як працівник, так і роботодавець. Для цього лише необхідно додати скан-копії трудової. Вони повинні бути кольоровими та чіткими, аби можна було розібрати усі реквізити документа. Також для використання електронного сервісу Пенсійного фонду потрібно мати електронний підпис або печатку, у випадку роботодавця – ще й дозвіл на обробку персональних даних.

Після внесення відомостей на сайт роботодавець має віддати оригінал паперової трудової працівнику. Також на вимогу працівника роботодавець повинен паралельно вести і паперову, і електронну версію документа.

Оцифрувати досвід

Плюси електронної трудової книжки

Серед переваг електронного обліку стажу називають спрощення ведення паперового документообігу, а також зменшення витрат для роботодавців.

Для працівників ж серед плюсів – неможливість загубити або зіпсувати документ.

Також електронна трудова спростить доступ до інформації про освіту та кваліфікацію працівника.

Серед найбільших переваг е-трудової експерти відзначають усунення людського фактору, а також більший контроль. Зокрема, працівник у будь-який момент зможе зайти на сайт Пенсійного фонду і перевірити, чи сплачує роботодавець соціальні внески та дізнатись розмір свого страхового стажу.

Ризики електронної трудової

Електронні носії інформації, як і будь-які інші, мають певні мінуси та ризики. Зокрема, скептики та критики побоюються за безпеку персональних даних українців.

У випадку електронної трудової також можливий збій системи зберігання даних або втрата інформації. Не виключають і втручання третіх осіб. Зі стрімким цифровим розвитком звісно побільшало випадків хакерства та шахрайства, тому електронні документи повинні бути дуже надійно захищені, аби не допустити спотворення інформації.

Трудова на сайті

Вимога часу

Перехід на електронну форму ведення трудових книжок – вимога часу. Звісно, він не буде відбуватись одномоментно. Дані про страховий стаж українських працівників з 2004 року уже доступні у цифрових реєстрах. Тепер потрібно оцифрувати лише старіші записи.

Закон про ведення електронної трудової книжки набуде чинності у червні цього року. Він передбачає 5-річний перехідний період, коли можна буде користуватись і паперовими, і електронними. Тож українці матимуть ще вдосталь часу, аби ознайомитись із новаціями та звикнути до відсутності паперової трудової.

Іванна Курило

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.