• 20.04.2021 22:57

Конституцію Ірландії змінили через вагітність

Хелен макенті

Уряд Ірландії погодився внести зміни до конситуції для того, щоб уникнути відставки вагітної міністерки. Інакше вона не могла піти у декретну відпустку.

Джерела: About gov.ie, Independent.ie

Уряд Ірландії все-таки надав декретну відпустку міністерці юстиції Хелен МакЕнті, яка повідомила про свою вагітність на початку грудня 2020 року. Внесенню змін до конституції передували три місяці консультацій – через те, що законодавство Ірландії не передбачає декретних відпусток для обраних політиків.

Консервативні ірландські закони

У ХХ столітті Ірландія була однією з найбільш консервативних держав Європи, а її конституція була розроблена у 1937 році за активної участі католицької церкви. Саме тому одним з основних тезисів головного закону Ірландії була роль жінки як матері та дружини, а не кар’єристки. Усі жінки, які працювали в державних організаціях (в тому числі вчительки), були зобов’язані звільнятися після вступу в шлюб.

Починаючи з 1970-х років майже усі подібні норми в законодавстві Ірландії були змінені, однак заборона обраним політикам йти в декретну відпустку залишилась. Першочергова логіка подібних упереджень полягала в тому, що політик повинен бути доступним для своїх виборців в будь-який час.

Уже в наш час влада країни планувала прийняти необхідні зміни в законодавстві, адже цього потребували і світові соціальні тенденції. Однак успіх у цій справі так і не був досягнутий.

Юстиція

Вагітність, якій вдалося змінити закон

Хелен МакЕнті стала першою міністеркою, яка завагітніла на своєму посту. Після того, як вона оголосила, що чекає дитину, уряд Ірландії розпочав терміновий пошук рішення цієї ситуації. МакЕнті зарекомендувала себе як відмінна міністерка юстиції, тому було б справедливо якимось чином надати їй декретну відпустку, не вимагаючи від неї формального виходу у відставку.

Зробити це було непросто через певні юридичні складнощі – зокрема, в законодавстві Ірландії прописано, що деякі функції міністра юстиції може виконувати тільки він сам, а не хтось із його заступників.

Міністерка юстиції

Остаточне рішення уряду

В результаті 11 березня уряд Ірландії повідомив, що готовий внести зміни до конституції країни. Адже сім’я ні в якого разу не повинна бути перешкодою кар’єрному зростанню у політичних та соціальних сферах.

Також було оголошено, що обов’язки МакЕнті на час декретної відпустки розділять між двома іншими міністрами, які також є жінками. Сама МакЕнті формально позбудеться посади міністра юстиції, але залишиться членом уряду в статусі міністра без портфеля.

Декретна відпустка МакЕнті розпочнеться 30 квітня. На свій пост вона безперешкодно зможе повернутись у листопаді.

Дарина Заруцька

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.