• 20.04.2021 21:43

В Україні відзначають 150-річчя Лесі Українки

Леся українка

Вже 25 лютого українська та міжнародна спільнота відзначатиме 150 років з дня народження Лесі Українки.

Джерело: WWW.UNESCO.ORG

Піонерка феміністичного руху

Леся Українка (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач-Квітка) – українська письменниця, перекладачка, фольклористка, громадська та культурна діячка, а також одна з піонерок українського феміністичного руху. Співзасновниця відомого літературного товариства «Плеяда», писала вірші, епоси, романи, есе, розвивала жанр поетичної драми у національній літературі та стала, без сумніву, найвідомішою жінкою в історії України.

Разом із літературними здобутками Леся Українка досліджувала етнографію та збирала дані про народні традиції, зокрема про українські народні мелодії. Вона записала 220 мелодій, опублікувала працю про дитячі ігри, пісні, казки, дослідження «Купала на Волині» (свято літнього сонцестояння) та сформувала збірку «Народні пісні для танцю» (54 тексти), що робить її однією з першопрохідців наукової галузі етнічних досліджень в Україні.

«Тридцятирічна війна» з туберкульозом

Леся була другою дитиною з шести та народилася в сім’ї Петра та Ольги Косачів. Мати була відомою письменницею, етнографом та видавцем, під творчим псевдонімом Олена Пчілка. Через свою важку хворобу – туберкульоз кісток, яку вона назвала «тридцятирічною війною», Леся змушена була навчатись вдома. Та всупереч цьому, їй все ж вдалося стати однією з найосвіченіших жінок свого часу. Ще у підлітковому віці Леся написала для своїх молодших братів і сестер підручник «Давня історія східних народів» на понад 250 сторінок.

Попри постійний біль і важке лікування, Леся Українка вела надзвичайно активне культурне та соціальне життя – приєдналася до українських національних та феміністичних рухів, видала у Львові три поетичні збірки, написала понад сотню віршів протягом 1903-1913 рр. Під час поїздок за кордон вона зосередила увагу на драматургії: створила десятки драматичних творів та започаткувала новий жанр в українській літературі – драматичні вірші або віршована драма.

Серед найвідоміших – драматичні поеми «Одержима», «Кассандра», «Вавилонський полон», «Камінний господар», «Лісова пісня», а також численні переклади найкращих зразків літературного дискурсу, написані Байроном, Данте Аліг’єрі, Гомером, Гейне, Гюго, Шекспіром, Метерлінком та іншими. Володіючи 9 іноземними мовами, Леся Українка дуже любила спілкуватися на теми світової літератури і була тісно пов’язана з визнаними авторами того часу, з якими дискутувала щодо людської самотності, трагічної відсутності порозуміння, ґендерної рівності та культурної ізоляції іммігрантів, а також на вічні теми любові та смерті.

Повне академічне зібрання творів лесі українки

Вперше видали повне зібрання творів

25 лютого 2021 року виповнюється 150 років від дня народження Лесі Українки. В рамках відзначення ювілею на державному та регіональному рівнях запланували низку культурно-мистецьких заходів, виставок, конференцій, фестивалів та інших заходів. Також до пам’ятної дати вперше уклали та видали повне академічне зібрання творів Лесі Українки у 14 томах.

Іванна Курило

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.