• 20.04.2021 21:54

Як отримати незалежність у 21 столітті?

Шотландія

Шотландія і Каталонія, старі гравці на європейському полі бою за власну незалежність, поступово наближаються до омріяного відділення від Великої Британії та Іспанії.

Джерела: BBC, The Scotsman

Судячи з останніх політичних досягнень партій у двох протилежних кінцях Європи, найближчим часом нам можливо доведеться звикати до нових кордонів між деякими країнами. Боротьба за шотландський та каталонський суверенітет, яка триває вже століттями, у цьому році набуває нових обертів та, цілком вірогідно, нарешті зможе дійти до логічного завершення.

Іспанія

Шотландському референдуму все-таки бути?

14 лютого влада Шотландії пообіцяла незабаром визначити конкретні терміни проведення референдуму про незалежність королівства від Великобританії. Минулого разу голосування з цього приводу відбулося у 2014 році. Тоді 55% виборців виразили бажання залишитись у складі Великобританії, яка у 2016 роки вирішила вийти з Євросоюзу. Проте 62% шотландців сприйняли такий хід Лондону вкрай негативно, адже хотіли залишитись в ЄС. Саме тоді серед населення почали виникати більш серйозні плани на власну незалежність.

Тепер, після офіційного Брекзиту, за даними опитувань 4-9 лютого 2021 року незалежність Шотландії підтримують 47% громадян, 42% виступають проти, а ще 10% не визначилися. І, судячи з усього, зміна настроїв пов’язане з питанням про членство в ЄС.

У травні 2021 року в Шотландії повинні пройти парламентські вибори, де у керівної Шотландської національної партії (ШНП) є всі шанси отримати більшість, а значить, ініціювати новий референдум про незалежність. Як заявила Нікола Стерджен, перша міністр Шотландії та лідерка ШНП, «Референдум дасть шотландцям право вибору. Це і є демократія».

Реакція туманного альбіону

Однак голосування у шотландському парламенті може зіштовхнутись із правовою перешкодою: теоретично легітимний референдум можливий тільки з дозволу Лондона. Британський уряд на чолі з Девідом Кемероном надав такий дозвіл на референдум 2014 року, проте Борис Джонсон попередив, що назустріч не піде.

Незалежність

Продовження іспанської бурі

Майже щороку в Барселоні стає ще спекотніше, аніж зазвичай – протести каталонців за незалежність від Іспанії рідко можна вважати мирними. На початку ж 2021 року прихильники незалежної Каталонії вперше завоювали абсолютну більшість на виборах у місцевий парламент – 74 із 135 мандатів. При цьому зовсім необов’язково, що Каталонія одразу відокремиться від Іспанії. Чому?

Лебідь, рак і щука каталонської політики

Все просто, як у відомій байці Крилова, – тепер парламентська більшість в каталонському уряді складається з трьох партій, у яких різне бачення, як потрібно досягати незалежності.
Партія «Разом за Каталонію» Карлеса Пучдемона (сам він живе в Бельгії, тому що іспанська влада має до нього претензії за спробу відділення Каталонії у 2017 році) заявляла, що потрібно в односторонньому порядку проголошувати незалежність, а вже потім домовлятися з владою Іспанії.

«Ліві республіканці» впевнені, що Каталонія має отримати незалежність мирним шляхом, наслідуючи приклад Шотландії.
На думку представників крайньо лівої партія «Кандидатура народної єдності», не можна вічно чекати на схвалення Мадрида, але й радикально проголошувати незалежність теж не варто. Вони вважають, що до 2025 року потрібно провести народний референдум.

Референдум

Радикальний сепаратизм чи історична боротьба за незалежність – правомірну оцінку може дати лише закон країн, у яких відбуваються внутрішні метаморфози. В будь-якому випадку, питання перегляду та зміни європейських кордонів матиме свої економічні, політичні та культурні наслідки не лише для жителів окремих країн, а і для світу в цілому.

Дарина Заруцька

2 thoughts on “Як отримати незалежність у 21 столітті?”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.