• 19.04.2021 08:16

Жінки та коронавірус

Коронавірус

Від усіх інших простудних захворювань ускладнень у чоловіків також більше, так що справа не в гендерній вибірковості корони. В цілому у природі в абсолютної більшості ссавців, самці хворіють більше і живуть відповідно менше. Так що питання швидше біологічне а не людське.

Джерело: ZiK

Треба сказати, що справа не тільки у коронавірусі, і не тільки у жінках.

Причин може бути три:

1. Найбільш глибинна причина – це генетичні відмінності.

Як написано у підручнику біології, у жінок дві Х хромосоми, а у чоловіків одна Х і одна Y. На Х хромосомі досить багато генів, у порівнянні з Y, і щоб жінки так очевидно не перевищували чоловіків, одна з Х хромосом вимикається, і в клітинах не працює. Це називається компенсація дози, і вона зрівнює чоловіків і жінок у багатьох біологічних проявах. Таке вимикання відбувається не для всієї Х хромосоми, і деякі її частини уникають вимкнення. І ось виявилося, що білок ACE2, який служить воротами для коронавіруса в наших клітинах, якраз знаходиться на такій ділянці Х хромосоми, який частково уникає виключення для урівноваження статей. Тобто у чоловіків є одна копія гена, з білком якого зв’язується вірус, а у жінок їх дві. Коли вірус зв’язується з цим білком, він не тільки проникає в клітину, а ще й виводить з ладу тонку клітинну машинерію, і тим самим спричиняє дисбаланс в багато систем організму. Це може спричинити ускладнення при інфекції. Так як у жінок копій гена дві, і вони можуть відрізняться між собою, вірусу складніше поламати всі ці білки на клітинах, і частина з них продовжує працювати на благо всього організму. Жінки не рідше заражаються короною. Але трохи рідше страждають від ускладнень.

Здоров'я

2. Друга причина статевих відмінностей – це гормони.

Тестостерон, яким так пишаються чоловіки, давно відомий пригнічувач імунітету. Навіщо так зроблено – окреме цікаве питання. Звичайно, це не основна його роль, і медичний його вплив дуже складний. Але у біологів є еволюційне пояснення його зв’язку з імунітетом. Теорія гандикапу говорить про те, що самки в природі вибирають самців за найбільш «тестостероновим» ознакам: низький голос, ризикована поведінка, широкі вилиці, красиві м’язи. Ну або що там прийнято вважати мужнім у цього виду. І щоб людство не потонули у безодні легковажних і поверхневих виборів самок, природа додала тестостерону ще й функцію невеликого придушення імунітету. Це дозволяє відсівати по-чоловічому красивих, але слабких. Якщо бачиш павича з великим хвостом і він ще і дожив до статевої зрілості і не помер від інфекцій і паразитів – значить у нього і чоловічі гормони в нормі, і з імунітетом склалося. Його потомство буде і життєздатним, і сексуально популярним. До речі, в одному дослідженні помітили, що лисі чоловіки (ще одна ознака підвищеного тестостерону) частіше потрапляють до лікарні при коронавірусі. Естроген відповідно навпаки, очевидно сприяє захисту від інфекційних хвороб.

3. Третя причина – це вже поведінка.

У всіх країнах світу, незалежно від культурних особливостей, жінки живуть довше за чоловіків. При цьому, черги в наші поліклініки по більшій мірі наповнені бабусями, а не дідусями. Жінки більше піклуються про своє здоров’я, в середньому рідше виходять на вулицю і більше дотримуються карантинних правил. Це очевидно йде їм на користь. Чоловіки ж і більше курять, і правила менше дотримуються.

Редакція

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.